• Del siden med andre

Samtaleforum

Opret en profil og brug Samtaleforums talrige muligheder for at udveksle erfaringer og knytte forbindelser til andre. Du kan bl.a. starte samtale-emner, kommentere eller svare, udveksle private beskeder, lave afstemninger, vise billeder og film og fortælle om dig selv og din epilepsihistorie.

Arrangementer og deres placeringer

Forfatter Besked
Skrevet den: 29. 05. 2011 [02:29]
helleholbaek
Emne opretter
registeret siden: 10.02.2011
Indlæg: 6
Er det kun mig, der hver gang undrer mig over, at det er os, som bor i provinser, der HVER ENESTE GANG, der er kurser og stormødearrangementer, at så det er os, som skal have den længste transport, og derfor ofte trækker os.
Burde det ikke være sådan, at det skiftevis var i storbyerne KBH, Aarhus, Odense mm., og næste gang der var fælles arangemaenter for hele landet, at så blev det placeret i provinsbyer, der har nem transportforbindelse i alle retninger ??
Vi er trods alt mange, der ikke har bil og er afhængige af det offentlige.
Skrevet den: 29. 05. 2011 [09:22]
dla
registeret siden: 18.02.2011
Indlæg: 5
Hej.
Nej det er vist ikke kun dig som syntes det er træls!!!!
Skrevet den: 01. 06. 2011 [12:37]
reinis
registeret siden: 20.05.2011
Indlæg: 1
gfsdgfdsg
Skrevet den: 04. 06. 2011 [16:29]
Malene
registeret siden: 07.03.2011
Indlæg: 10
Mon ikke det også har at gøre med, hvilke steder der kan rumme flest, hvis det er en stor konference.
Nu har der lige været her i Odense, men jeg var dog ikke med, da jeg vidste det for sent.
Sidst var det på Sjælland.
Jeg har det sådan, hvis det er noget jeg brænder for og har min interesse iforhold til mit barns epilepsi, så rejser jeg gerne danmark og for den sags skyld jorden rundt, hvis det kunne gøre en forskel.
Nu ved jeg ikke om du også tænker økonomi, men ellers plejer kommunen også at være fair iforh. til mer udgifter til relevante kurser-konferencer.
Skrevet den: 08. 02. 2012 [17:43]
Ila
registeret siden: 16.01.2012
Indlæg: 3
Jeg synes da tit man har muligheden for at komme både i København, Odense og Århus. Dækket ind de tre steder er det jo langt de fleste der kan nå det inden for en rimelig ramme både tidsmæssigt og økonomisk.
Hvis der kun er arrangement et enkelt sted synes jeg de er søde til at holde det i Odense - som er nogenlunde i midten. Og derudover har de egne lokaler så de ikke skal have ekstra udgifter til det.

Man kan søge kommunen om hjælp til relevante kurser og foredrag hvis ens økonomi er helt dernede hvor udgiften vil slå bunden ud af den måned. Det har jeg selv gjort flere gange førhen.
Hvis ikke man er der - ja så er det jo et prioriteringsspørgsmål.
Skrevet den: 22. 04. 2012 [13:14]
hellemania
registeret siden: 31.05.2011
Indlæg: 3
Jeg tror også man bliver nødt til at tænke over, at holder man det i f.eks. Holbæk, hvor stor bliver tilslutningen så?

Det er bare nemmere at komme til København for flere mennesker end det er at komme til f.eks. Holbæk.

Og man kan sikkert også nemmere finde de bedst egnede lokaler i storbyerne.

Indrømmet, ikke alle kan bo i storbyerne, men som en der selv bor i en mellemstor provinsby, ja så ved jeg godt at når jeg vælger at bo her, så skal jeg rejse efter visse ting. Og det er den pris jeg må betale for at bo i min by.

Alternativt kan du jo prøve at ringe til foreningen og høre om der er nogen fra dit område der er tilmeldt, og så måske lave noget fællestransport, er sikker på de gerne vil være behjælpelige med det.



Glemt kodeord?

Indtast venligst dit brugernavn eller emailadresse. Instruktioner i nulstilling af password vil blive emailet til dig med det samme.
Nulstil password

Tilbage til loginformular 

INVITER EN VEN

inviter venner til epilepsiforeningens samtaleforum