Epilepsimedicin og underlivssmerter

Jeg kunne godt tænke mig at høre, om der er nogle kvinder/piger herinde, som har erfaring med, at deres epilepsimedicin har forårsaget smerter i underlivet? Selv lider jeg af vulvodyni, som i bund og grund kan beskrives som værende blottede nerveender i underlivet (meget forenklet). Smerterne er brændende, svigende og stikkende. -hvis jeg prøver at stikke noget op, så føles det som at få stukket en gren med store torne op, samtidig med, at vævet i underlivet bliver flået fra hinanden som et stykke papir man river over i to stykker. Jeg har læst, at epilepsimedicin kan være årsagen til disse smerter, så jeg kunne godt tænke mig at høre, om der er andre, som lider af disse smerter eller lign., og som har erfaring med at medicinen har forårsaget smerterne.
  • 7.04.2017
    Svar fra: Kirsten Rasmussen

    Jeg kunne godt tænke mig at høre, om der er nogle kvinder/piger herinde, som har erfaring med, at deres epilepsimedicin har forårsaget smerter i underlivet?

    Selv lider jeg af vulvodyni, som i bund og grund kan beskrives som værende blottede nerveender i underlivet (meget forenklet). Smerterne er brændende, svigende og stikkende. -hvis jeg prøver at stikke noget op, så føles det som at få stukket en gren med store torne op, samtidig med, at vævet i underlivet bliver flået fra hinanden som et stykke papir man river over i to stykker.

    Jeg har læst, at epilepsimedicin kan være årsagen til disse smerter, så jeg kunne godt tænke mig at høre, om der er andre, som lider af disse smerter eller lign., og som har erfaring med at medicinen har forårsaget smerterne.

Skriv et svar til indlægget

*

*

Deltag i debatten
Hvis du ønsker at deltage i debatten kan du klikke dig ind under en af indlæggene ude til venstre og skrive dit eget svar eller du kan vælge at oprette en nyt indlæg nedenfor.
Opret ny indlæg
Hvis du ønsker at oprette en nyt indlæg som andre kan deltage i skal du klikke på nedenstående knap.
Tilbage til forum forsiden

Seneste emner