Økonomisk hjælp til at flere børn af eneforældre kan deltage i ferieaktiviteter

Økonomisk pressede eneforældre kan ansøge om legat til økonomisk tilskud til deres barn eller unges ferieaktivitet.

Legatet kan søges af eneforældre med børn i alderen 6-17 år med et dokumenteret økonomisk behov. Foto: Istock

Af: Victor Bebe Ploug Larsen

Når skolen holder ferielukket, er det langt fra alle børn, der har mulighed for at deltage i de lejre, camps og ferieaktiviteter, som mange af deres kammerater glæder sig til.

Alm. Brand Foreningen 1792 og Foreningen Enestående Forældre er derfor gået sammen om Alm. Brand Foreningens Legat til feriefællesskaber, der skal give op imod 500 børn og unge fra økonomisk pressede eneforældre-familier adgang til ferielejre, sommerskoler og andre fællesskabsorienterede aktiviteter i skoleferierne.

Legatet kan søges af eneforældre med børn i alderen 6-17 år med et dokumenteret økonomisk behov. Det kan være, hvis man eksempelvis modtager kontanthjælp, SU, sygedagpenge eller har en tilsvarende indkomst.

Du kan søge støtte til deltagerbetaling til ferielejre, sommerskoler og andre ferieaktiviteter af minimum tre dages varighed. Du kan desuden søge til transport og nødvendigt udstyr i forbindelse med deltagelsen.

Du kan læse mere om hvem og hvordan du kan ansøge her.

Tilmeld vores nyhedsbrev

Hold dig opdateret om epilepsi, forskning, debat og informationer om foreningen.

Tilmeld vores nyhedsbrev