Du skal have nødvendige merudgifter på mere end 6.804 kr. om året
Der skal være tale om nødvendige merudgifter som er en følge af epilepsien. Om udgifterne er nødvendige vurderes i forhold til om de er nødvendige for at få dagligdagen til at fungere. Endvidere skal de medvirke til at du og din familie kan leve et almindeligt liv på samme måde som borgere uden nedsat funktionsevne i samme alder og i samme livssituation. Din lidelse skal være vedvarende, det vil sige, at der ikke umiddelbart er udsigt til at den bedres inden for overskuelig fremtid. Lidelsen skal være indgribende, og du skal have et ikke ubetydeligt behov for hjælpeforanstaltninger i hverdagen.
Hjælpeforanstaltningerne kan eksempelvis være fleksjob, behov for ledsagelse m.m., men kan også være hjælp, du modtager af din familie.
Man skal sandsynliggøre, at ekstraudgifterne som følge af epilepsi udgør minimum 6.804 kr. årligt, der svarer til 574 månedligt (2022). Hvis de månedlige udgifter er lavere, er du ikke berettiget til at få dem dækket.
Når kommunen skal vurdere, hvordan du fungerer i dagligdagen, skal den se på din funktionsnedsættelse, når du får medicin. Hvis det er akut livstruende at stoppe med medicinen, skal kommunen vurdere din funktionsnedsættelse uden medicin.
Hvis kommunen vurderer, at du er berettiget til merudgifter, vil I drøfte hvilke merudgifter, du har. Kommunen vil beregne, hvor meget du skal have udbetalt hver måned.
Merudgifter udbetales i standardbeløb.
- Fra 574 kr. til 1.611 kr. pr. måned udbetales 1.074 kr. (2022).
- Fra 1.612 kr. til 2.685 kr. om måneden udbetales 2.148 kr. (2022).
- Hvis du dokumenterer udgifter, der overstiger 2.685 kr. (2022) om måneden, dækkes udgifterne med det faktiske beløb.
Der er tale om sandsynliggjorte merudgifter.
Senest efter 1 år, skal der følges op på, om beløbet stadig svarer til de merudgifter, du har.
Sker der ændringer i merudgifterne inden der er gået 1 år, kan kommunen vælge at lave en ny beregning, men du har ikke krav på, at der bliver ændret i dine merudgifter før der er gået 1 år, fra du sidst fik beregnet dine merudgifter.
To personeksempler på dækning af merudgifter
Her er to voksne med epilepsi, der begge har merudgifter på grund af epilepsien. Jens kan få sine dækket. Lise kan ikke.
Jens kan få dækket sine merudgifter
Jens, der er 44 år, har haft epilepsi siden teenageårene, og går til kontrol en gang i kvartalet, da han ikke er anfaldsfri. Jens har ligeledes været indlagt adskillige gange.
Han har generaliserede tonisk-kloniske krampeanfald, og slår sig ofte i forbindelse med anfaldene. Når anfaldet er overstået, er Jens ”bombet” i flere dage derefter. Anfaldsfrekvensen en ca. 1-2 gange om måneden.
Han bor alene og er visiteret til et fleksjob. Han modtager for øjeblikket ledighedsydelse.
Jens har i 2022 ekstraudgifter til:
- Medicin: 4.320 kr. årligt (Jens har kronikertilskud)
- Ødelagt tøj: ca. 1.500 årligt
- Ødelagte ting: ca. 500 kr. årligt
- Transport: ca. 1.000 kr. årligt til taxa når han skal hjem fra skadestuen, hvor han ofte indbringes i forbindelse med, at han får anfald ude i byen.
- Håndsrækninger fra familie og venner, som hjælper ham i dagene efter et anfald med indkøb, madlavning etc.: Ca. 1.000 kr. årligt (eksempelvis til nogle flasker vin som tak for hjælpen)
- Kursusudgift til et handicaprettet kursus hos Epilepsiforeningen ca. 3.995 kr. årligt
Udgiften sandsynliggøres dermed til at løbe op i 12.315 kr. årligt. Dette giver en månedlig merudgift på gennemsnitlig kr. 1.026.
Kommunen har vurderet, at udgifterne er nødvendige ekstra udgifter Jens har på grund af sin epilepsi. Da udgifterne samtidigt overstiger beløbsgrænsen på 574 kr. om måneden eller 6.804 kr. om året, er Jens berettiget til et månedligt beløb på kr. 1.074 da beløbet ligger mellem 574 kr. og 1.611 kr.
Beløbet indsættes på hans konto, og han skal så selv få pengene til at slå til
Lise kan ikke få dækket sine merudgifter i 2022
Lise er 35 og har haft epilepsi siden hun var 16. Lise er anfaldsfri, og går til kontrol én gang om året.
Lise har en juvenil myoklon epilepsi, og har ingen mærkbare problemer som følge af hendes epilepsi.
Hun har kun udgifter til medicin som følge af epilepsien:
- Medicin: ca. 2.500 kr. årligt
Eftersom beløbsgrænsen er 6.804 kr. årligt er Lise ikke berettiget til en merudgiftsydelse.