Epilepsi bliver et tema på Folkemødet

I weekenden 13.-16. juni er der Folkemøde på Bornholm, hvor Epilepsiforeningen inviterer til debat om udfordringer på epilepsiområdet

 

Epilepsiforeningen og foreningens formand, Lone Nørager Kristensen, deltager i den politiske festival på Bornholm for at sikre, at der også bliver debatteret epilepsi på Folkemødet. Foreningen har ikke sit eget telt, men deltager i flere debatter.

Fredag den 14. juni kl. 14.30 kan man i Det Fælles Sundhedstelt overvære en debat om det gode liv med epilepsi. En familie med epilepsi inde på livet vil fortælle om deres oplevelser og ønsker til det gode liv med epilepsi, og på den baggrund vil et panel diskutere vejen til det gode liv med epilepsi. Læs mere om arrangementet her. 

Fredagens arrangement bliver også live streamet på Det Fælles Sundhedstelts facebookside. 

Dagen efter, lørdag den 15. juni kl. 16.00, kan man i LEAD i Nørregades telt overvære endnu en epilepsidebat. Hér bliver der med udgangspunkt i Jesper Skibbys fortælling om sin epilepsi debatteret, hvordan man kan give epilepsiindsatsen et løft. Læs mere om arrangementet her.

Begge arrangementer er gratis og åbne for alle.

Kilde

Epilepsiforeningen og Folkemødets program

Tilmeld vores nyhedsbrev

Hold dig opdateret om epilepsi, forskning, debat og informationer om foreningen.

Tilmeld vores nyhedsbrev